naujienos   forumas   straipsniai   kelionės   foto   varžybos   nuorodos   e-mail

9a kategorijos pagrįstumas ir būtinas subjektyvumas vertinant


  1991 metais legendinis Wolfgang'as Gullich'as pralipo "Action Directe" maršrutą Vokietijoje, kurio sudėtingumą po to įvertino XI pagal UIAA, o tai atitiko 8c+/9a pagal prancūzų vertinimą ar 5.14c/d pagal amerikiečių.
  Daugelis geriausių pasaulio uolų laipiotojų, tokių kaip Fred'as Nicole, Ben'as Moon'as, Klem'as Loskot'as ar Chris'as Sharma, ilgiau ar trumpiau bandė įveikti šį maršrutą, tačiau tik dviem tai pavyko. Vokietis Alexander'is Adler'is pakartojo maršrutą 1995 metais, o Iker'as Pou - 2000. Abu po titaniškų pastangų, neapsieidami be sunkių specialių treniruočių bei mėnesius užtrukusių judesių atidirbinėjimo. (Vėliau "Action Directe" pralipo ir D.Graham'as)
  Praėjo 11 metų nuo tada, kai pirmą kartą buvo praliptas "Action Directe". Šiuo metu yra apie 37 maršrutai, kurių sudėtingumas 8c+/9a ar sunkesnis, tačiau tik mažesnė pusė iš jų yra pakartoti. Kodėl?
  Viena iš priežasčių galėtų būti ta, kad 9a yra nerealiai žiauriai sunkus maršrutas. Nesvarbu, koks stiprus tu būtum, tu turi labai daug ir sunkiai dirbti, norėdamas įveikti jį, ir tai dar negarantuoja sėkmės.
  Kita priežastis susijusi su prestižu. O kas, jei vienas iš geriausių pasaulio laipiotojų atidirbinės maršrutą ilgą laiką, o po to, negalėdamas įveikti jo, pasiduos...

Įvertinimo subjektyvumas

Christian Bindhammer - Underground 8c+/9a
  Turime suprasti tai, kad maršrutų įvertinimas yra, visada bus ir turi būti labai subjektyvus. Jei maršrutas teisingai įvertintas 9a, tai reiškia, kad bus, turi būti laipiotojų, kurie sutiks su šiuo įvertinimu, nes, ei!, žmonės juk skirtingi!
  Svarbus dalykas, kad kiekvienas, vertindamas maršrutą, remtųsi tuo, kad visi yra teisūs. Nes, jei maršruto kartotojai (lipantys jau praliptą maršrutą) mano, kad maršrutas yra lengvesnis ar sunkesnis nei jį įvertino pirmą kartą lipęs, maršruto sudėtingumas vėliau gali būti pakeistas. Deja, dažniausiai kartotojai įvertina maršrutą lengvesne kategorija.
  Taip pat žmonės bijo vertinti 9a dėl kitų nuomonės. Jei maršrutą įvertinai 9a, jau geriau būk tikras, kad tai nėra "tik" 8c+. Galime prisimint, kas buvo, kai 1995 metais Fred'as Rouhling'as lipo maršrutą "Akira", įvertinęs jį 9b kategorija! Jis buvo išjuoktas tokiu maršruto įvertinimu. Tačiau kaip laikas parodė, jo pralipto maršruto dar niekas nepakartojo... Fred'o du 9a pralipti maršrutai, nepaisant to, kad vieno iš jų niekam nepavyko pakartoti, dažniausiai nėra įtraukiami į sunkiausių pasaulyje maršrutų sąrašą!
  Nerimą kelianti mintis yra ta, kad tikriausiai jam būtų buvę geriau, jei jis, kaip Sharma, būtų atsisakęs įvertinti savo maršrutus. Jei "Akiros" įvertinimas yra teisingas, kaip jis sakė - "8b+ su pasiilsėjimu, įskaitant dvi 8a/b boulderingines problemas be poilsio tarp jų, einančias po 8a atkarpos", nelieka jokios abejonės apie "Akiros" sudėtingumą...
  9a/b sunkumo maršrutai yra sunkiai apibrėžiami. Be abejo, galima pasakyti, kad 9a yra sunkesnis už 8c+, bet gal jis 9a, 9a+ ar net 9b? Jei tu atidirbinėji maršrutą labai ilgą laiką, po kurio laiko tu prarandi jausmą, kiek iš tiesų realiai sunkus jis yra.

Pavyzdys

  Bičas per 5-10 bandymų pralipo penkis 8c+ sunkumo maršrutus. Vėliau jis tris savaites bandė pralipti kitą maršrutą, manydamas, kad tai yra sunkiausias jo bandytas maršrutas. Bet kai jis pralipo jį, maršrutas jau nebeatrodė sunkesnis už 8c+.
  Bet kas, jei bičas būtų užtrukęs vienodą laiko tarpą prie visų 8c+ maršrutų? Kaip tuomet juos palyginti? Čia ir yra esmė. Tu negali realiai palyginti sunkumo, prie kurio tu dirbai ilgą laiką, su sunkumu, prie kurio užtrukai trumpai, nes: pirma, tu puikiai įsisavinai kiekvieną judesį, tavo kūnas adaptavosi prie lipimo stiliaus ir kiekvienas kelio ar kulkšnies nedidelis bei subtilus judesys pasidarė natūralus. Antra, kai tu lipi maršrutą, tu leidi sau padaryti mažas klaidas, tačiau vis vien įveiki maršrutą. Dėl šių mažų klaidų, be abejo, maršrutas atrodys sunkesnis.
  Kitas pavyzdys galėtų būti Yuji Hirayamas on-sight praliptas maršrutas "Mortal Combat", esantis Prancūzijoje. Pirmasis maršrutą pralipo Axel'as Franco ir įvertino jį 8c/8c+. Po kelių sekančių pralipimų "Mortal Combat" sudėtingumas buvo sumažintas vien iki 8c.
  Yuji jautė, kad šis maršrutas yra lengvesnis nei kiti jo 8c onsight lipti maršrutai. Tai panašiau buvo į 8b+. Jei "Mortal Combat" būtų buvęs sunkesnis nei kiti Yuji lipti 8c maršrutai, jis nebūtų jo pralipęs.
  Tačiau atsižvelgiant į tai, kad šis maršrutas buvo puikiai tinkamas Yuji, "Martol Combat" galėjo jam būti 8b+, bet tai nereiškia, kad tai būtų teisingas maršruto įvertinimas. Gal kitam 8b+ įvertinimas atrodytų per didelis.

Tendencija I

Chris Sharma - Dreamtime V15/8c
  Vis daugiau ir daugiau talentingiausių pasaulio climber'ių sutelkia savo dėmesį į boulderingą. Tai ypač pastebima per kelis praėjusius metus. Dėlto labai nedaug kas įvyko redpoint scenoje.
  Viena iš priežasčių, dėl ko taip išpopuliarėjo boulderingas, yra ta, kad sunkus uolų maršrutas reikalauja labai skirtingų pastangų rūšių palyginus su boulderingo problema. Kuomet 8b+ bolderingo problema pareikalaus mažiau nei savaitės pastangų geriausiam rezultatui, 9a maršrutas - kelių savaičių ar net mėnesių ir tai tik prie gerų oro sąlygų.
  Pagrindinis tikslas daugeliui laipiotojų yra sunkiausias įmanomas veiksmas ant uolos. Boulderingo problema skiriasi nuo ilgo uolų maršruto apimtimi bei ištvermės aspektu. Juk boulderingas tipiškai susideda iš mažiau nei 10, o kartais vos iš kelių judesių.
  Ši tendencija pastebima beveik visos Europos "elite".
  Na o vaikinai, nesantys boulderingistai, yra linkę specializuotis varžybose ir kadangi plastikas nėra tas pats, kas natūrali uola, nukenčia redpoint'o įgūdžiai. Jei tu esi rimtas varžybų dalyvis, tu negali leisti mėnesių ant vieno ir to pačio maršruto.
  Kai kurie varžybų dalyviai, kaip pavyzdžiui broliai vokiečiai Bindhammer'iai, ant uolų tik treniruojasi. Taigi jie lips tik tą maršrutą, kuris jiems yra naudingas dėl varžybų. Jų mėgstamiausia treniruočių vieta yra pietų Prancūzijoje esančios uolos ir maršrutai, reikalaujantys ištvermės.

Tendencija II

  Kita tendencija yra ta, kad kai kurie laipiotojai atsisako įvertinti maršruto sudėtingumą. Kiekvienas laipiotojas tam turi skirtingų priežasčių.
  Dave'as Graham'as neįvertino "Livn' Astro" bei "The Fly" maršrutų sudėtingumų, nuogąstaudamas, kad kai kam šie maršrutai gali pasirodyti per lengvi nei jis mano. Tai galėjo atsitikti dėl to, kad Dave'as realiai nesuvokė subjektyvumo reikšmės, paminėtos anksčiau.
  Chris'as Sharma neįvertino savo maršrutų, nes jis nemano, kad galima maršruto problemą priskirti skaičiui. Na, laba diena Chris'ai, atsibusk! Jei nebūtų skaičių, būtų neįmanoma gyventi. Įsivaizduok laipiojimo žurnalą be numerių. Nėra numerių - nėra reklamos - nėra sponsorių - nėra pinigų.
  Fred'as Nicole irgi nebevertina savo maršrutų. Jis paprasčiausiai nenori, kad vėliau būtų nuvertinti maršrutai. Jis geriau iš vis nieko nesako apie maršrutų sudėtingumą.

Išvados

  Taigi kokios tos išvados?
  Na, tol, kol žmonės nesupras vertinimo subjektyvumo, 9a kategorija nenusistovės. Paprasta nei paprasčiau...

parengta pagal Björn'o Pohl'o straipsnį
  Alex'o Huber'io nuomonė apie Bernabe Fernindez'o pareiškimą, kad jis pralipo F9b+ maršrutą Chilam Balam.
  Alex'as Huber'is:

  Aš ką tik perskaičiau naujieną apie Fernindez'o praliptą maršrutą, kuris turėtų būti F9b+. Aš jau nebesu super sunkaus sportinio laipiojimo pasaulyje, taigi manęs tai tiesiogiai nepalietė. Tačiau sportinis laipiojimas vis dar labai svarbus man ir aš domiuosi kas jame vyksta.

  Šiuo metu Fernindez'as yra tokioje pačioje situacijoje kaip ir Fred'as Roughling'as prieš 8 metus, kuomet jis "Akirą" įvertino F9b. Jis neturėjo įrodymų, kurie parodytų jo galimybes lipti tokio sudėtingumo trasas. Mes vis dar nežinome kokio sunkumo yra "Akira". Gal ji net nėra sunkesnė nei F9a? O jei ji yra apie F9b, aš paprasčiausiai netikiu, kad jis ją pralipo. Arba Fred'as pralipo "Akira", įvertino ją teisingai, bet numušė kelis kybius. Kas žino?
  Faktas tas, kad jei jis pralipo maršrutą F9b sudėtingumo, jis turėtų sugebėti pralipti F9a maršrutą po kelių bandymų, na daugiausiai per dieną, ir jis turėtų sugebėti onsight'inti 8c+ (to dar niekam nepavyko). Roughling'as, nors ir stiprus laipiotojas, niekada nepriartėjo prie tokių galimybių. Todėl laipiojimo bendruomenė ir neparodė jam pagarbos.

  Tokią pačią problemą dabar turi Fernindez'as. Jei jis sugebėjo pralipti F9b+, tuomet jis turi sugebėti pralipti "Realization" (Chris Sharma'os F9a+ maršrutas) per kelis bandymus, na daugiausiai per dieną ir onsight'inti 9a! (žmogus sugeba onsight'inti maždaug 3 kategorijom žemesnį maršrutą už savo redpoint'o lygį). Įdomu ar jis sugebėtų net priartėti prie to, kad praliptų "Action Direct" (Wolfgang Gullich'o F9a maršrutas) per dieną!
  Fernindez'o labui aš tikiuosi jis pateiks parodymą, kuris turėtų būti padarytas dabar - po to, kai jau maršrutas įvertintas F9b+. Jis turėtų sugebėti pralipti "Chilam Balam" su ne daugiau nei vienu pasiilsėjimu ant virvės, nes maršruto pralipimas yra dar "šviežias". Laipiojantieji tik tada patikės praliptu maršrutu, kai pamatys įrodymus, kaip, pavyzdžiui, Ramonet'o "La Rambla" (pralipimas nufilmuotas). Jei Fernindez'as nori įtikinti mus, tuomet jis turėtų kitą savaitę grįžti prie maršruto su operatoriumi. Nufilmuok pralipimą kaip Ramonet'as! Tada mes galėsime tikėti tuo. Kitas įrodymas, kad Fernindez'as gali pralipti F9b+: jis nuvažiuoja į Ceuse ir pralipą "Realization" per kelis bandymus. Bet, aš esu tikras, Fernindez'as yra toli iki to.

  Mano nuomonė apie Fernindez'ą nėra bloga. Jis tiesiog dabar turi nepadaryti klaidos. Jis turi žinoti, kad jis privalo įrodyti savo galimybes lipti F9b. Jei jis nėra pasiruošęs tam, tuomet jis praras savo gerą vardą tarptautinio laipiojimo pasaulyje galutinai. Tikrai! Jis turi suprasti, kad F9b+ įvertinimas yra rimtas dalykas. F9b+ įvertinimas reiškia, kad kiti laipiotojai, tokie kaip Sharma, Ramonet'as, Iker'as Pou, Dani Andrada... atrodo kaip vaikų darželis...

  8a.nu irgi sutinka su Alex'u, tik pamini, kad vien dėl to, kad pralipai, na sakykime F8b+, tu nepralipsi visų F8a+ antru bandymu!

vertimas iš 8a.nu

 

 

  © onsight.lt, 2003
Į viršų atgal